| Brand: | Huawei |
| Model: | D51 Discovery |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Dimensions: | 114.5 x 50.5 x 16 mm (4.51 x 1.99 x 0.63 in) |
| Weight: | 106 g (3.74 oz) |
| Build: | IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black/Orange |
| Usd: | ~119 USD |