| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend Y201 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A5 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 117 x 61.5 x 11.7 mm (4.61 x 2.42 x 0.46 in) |
| Weight: | 125 g (4.41 oz) |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |