| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend W2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.4 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8 |
| Dimensions: | 134 x 67 x 9.9 mm (5.28 x 2.64 x 0.39 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Red, Yellow |
| Usd: | ~162 USD |