| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend P7 Sapphire Edition |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Sapphire crystal glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Kirin 910T (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), EMUI 2.3 |
| Dimensions: | 139.8 x 68.8 x 6.5 mm (5.50 x 2.71 x 0.26 in) |
| Weight: | 124 g (4.37 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, white, pink |