| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend P6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS+ LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Huawei K3V2 |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Vivante GC4000 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat), EMUI 1.6 |
| Dimensions: | 132.7 x 65.5 x 6.2 mm (5.22 x 2.58 x 0.24 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, temperature |
| Colors: | Black, White, Pink |
| Usd: | ~248 USD |