| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend P2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2420 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Huawei K3V2 |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Vivante GC4000 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), EMUI 1.6 |
| Dimensions: | 136.2 x 66.7 x 8.4 mm (5.36 x 2.63 x 0.33 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual band, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~227 USD |