| Brand: | HUAWEI |
| Model: | Ascend Mate 7 Monarch |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 1080 x 1920 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4100.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Huawei Kirin 925 |
| Gpu: | ARM Mali-T628 MP4 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.9 mm |
| Weight: | 185 g |
| Sim: | Micro Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Black, Silver, Gold |