| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend GX1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 6.0 inches, 99.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 306 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 161 x 84.5 x 9.2 mm (6.34 x 3.33 x 0.36 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~216 USD |