| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend G730 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), EMUI 2 |
| Dimensions: | 149.5 x 78 x 9.6 mm (5.89 x 3.07 x 0.38 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Dual SIM, (Dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~292 USD |