| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend G615 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.5 inches, 54.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~330 ppi density) |
| Technology: | Super IPS+ LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2150 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Huawei K3V2 |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Vivante GC4000 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 134 x 67.5 x 10.5 mm (5.28 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight: | 145 g (5.11 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Metallic black, Ceramic white |
| Usd: | ~270 USD |