| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend G330D U8825D |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1550 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 203 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 122.3 x 62.7 x 11.4 mm (4.81 x 2.47 x 0.45 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |