| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend D2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Huawei K3V2 |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | Vivante GC4000 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 140 x 71 x 9.4 mm (5.51 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Build: | IP57 dust/water resistant (up to 1m. and 30 min) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Crystal Blue, Pure White |
| Usd: | ~335 USD |