| Brand: | Huawei |
| Model: | Ascend D1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | IPS+ LCD, |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 4460 |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX540 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 129 x 64 x 8.9 mm (5.08 x 2.52 x 0.35 in) |
| Weight: | 132 g (4.66 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |