| Brand: | Huawei |
| Model: | Activa 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1880 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7627T |
| Cpu: | 800 MHz Cortex-A5 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 122 x 61 x 10.7 mm (4.80 x 2.40 x 0.42 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / LTE |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |