| Brand: | HTC |
| Model: | Windows Phone 8X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Technology: | S-LCD2 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 225 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1.1 |
| Dimensions: | 132.4 x 66.2 x 10.1 mm (5.21 x 2.61 x 0.40 in) |
| Weight: | 130 g (4.59 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 3.1, A2DP, EDR/ 4.0, LE after Amber update |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | California Blue, Graphite Black, Flame Red, Limelight Yellow |
| Usd: | ~184 USD |