| Brand: | HTC |
| Model: | Windows Phone 8S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | S-LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to WP8 GDR3 |
| Dimensions: | 120.5 x 63 x 10.3 mm (4.74 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight: | 113 g (3.99 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.1, A2DP, EDR/ 4.0, LE after Amber update |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Domino, Fiesta Red, Atlantic Blue, High-Rise Gray |
| Usd: | ~162 USD |