| Brand: | HTC |
| Model: | Wildfire R70 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.53 inches, 104.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.7, (wide), 1.4µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9 (Pie) |
| Dimensions: | 163.2 x 77.8 x 8.9 mm (6.43 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Aurora Blue, Night black |