| Brand: | HTC |
| Model: | Wildfire E5 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 2 MP, f/2.4 |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 168.4 x 77.9 x 9.5 mm (6.63 x 3.07 x 0.37 in) |
| Weight: | 218 g (7.69 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gray, Blue |
| Usd: | ~97 USD |