| Brand: | HTC |
| Model: | Wildfire E |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.45 inches, 76.7 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.8, (wide) |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 147.9 x 71.4 x 8.9 mm (5.82 x 2.81 x 0.35 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~130 USD |