| Brand: | HTC |
| Model: | Wildfire CDMA |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.2 inches, 31.7 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 528 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3 (Gingerbread), Sense UI |
| Dimensions: | 116.9 x 61 x 12 mm (4.60 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight: | 115 g (4.06 oz) |
| Build: | Optical trackpad |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~119 USD |