| Brand: | HTC |
| Model: | U24 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.8 inches, 110.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels (~392 ppi density) |
| Technology: | OLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama, Best Take |
| Main Video: | 4K@30fps (HDR), 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 50 MP, f/2.5, (wide), AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Charging: | 60W wired, PD3.0, QC4 15W wireless 5W reverse wireless Reverse wired |
| Fast Charging: | 60W |
| Chipset: | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 4x2.4 GHz Cortex-A715 & 3x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 720 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 167.1 x 74.9 x 9 mm (6.58 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight: | 198.7 g (7.02 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Space Blue, Twilight White |