| Brand: | HTC |
| Model: | U23 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | OLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.9, (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 30W wired 15W wireless 5W reverse wireless Reverse wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 644 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 166.6 x 77.1 x 8.9 mm (6.56 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Aqua Blue, Roland Violet |