| Brand: | HTC |
| Model: | U19e |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified) |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 20 MP, f/2.6, 52mm (telephoto), 2x optical zoom |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, Auto HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm 2 MP, f/2.2 (depth sensor) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3930 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC4 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| Gpu: | Adreno 616 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), HTC Sense |
| Dimensions: | 156.6 x 75.9 x 8 mm (6.17 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Extraordinary Purple, Modest Green |
| Usd: | ~454 USD |