| Brand: | HTC |
| Model: | HTC U12 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0-inches QHD+ |
| Resolution: | 2880 x 1440 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.0 inches Super LCD6 |
| Main Specs: | Camera Overview: 12MP + 16MP / 8MP + 8MP |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels + 8 Megapixels f/2.0, HDR Support |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): 4 x 2.7GHz Kryo 385 Gold, 4 x 1.7GHz Kryo 385 Silver |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 630 GPU |
| Ram: | Memory: 6GB LPDDR4X, 1866MHz |
| Storage: | Internal Storage: 64GB/128GB |
| Expandable: | External Memory Support Up to 256GB |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Weight: | Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Single Nano SIM or Dual Hybrid SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/MicroSD), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 802.11n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 3.1 Type-C USB 1.0, with Host, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Accelerometer, Fingerprint Scanner (Rear Mounted), Compass, Light Sensor, Gyroscope |