| Brand: | HTC |
| Model: | U11 Life |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | Super LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 508 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) - single-SIM modelmicroSDXC (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie), Android One |
| Dimensions: | 149.1 x 72.9 x 8.1 mm (5.87 x 2.87 x 0.32 in) |
| Weight: | 142 g (5.01 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Brilliant Black, Sapphire Blue, Ice White |
| Usd: | ~227 USD |