| Brand: | HTC |
| Model: | U Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.7 inches, 90.3 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~513 ppi density) |
| Technology: | Super LCD5 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 (64 GB version)Sapphire crystal glass (128 GB version) |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.3", 1.55µm, PDAF, OIS |
| Main Features: | Laser AF, Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps (24-bit/192kHz audio), 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired, QC3 |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| Cpu: | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 162.4 x 79.8 x 8 mm (6.39 x 3.14 x 0.31 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Brilliant Black, Cosmetic Pink, Ice White, Sapphire Blue |
| Usd: | ~270 USD |