| Brand: | HTC |
| Model: | Touch HD T8285 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2008 |
| Size: | 3.8 inches, 41.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | CIF@30fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | CIF@30fps |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 115 x 62.8 x 12 mm (4.53 x 2.47 x 0.47 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~302 USD |