| Brand: | HTC |
| Model: | Touch Dual |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | CIF videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1120 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200 |
| Cpu: | 400 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Dimensions: | 107 x 55 x 15.8 mm (4.21 x 2.17 x 0.62 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~140 USD |