| Brand: | HTC |
| Model: | Titan II |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.7 inches, 62.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
| Technology: | S-LCD |
| Main Specs: | 16 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1730 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.5 GHz Scorpion |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Dimensions: | 132 x 69 x 13 mm (5.20 x 2.72 x 0.51 in) |
| Weight: | 147 g (5.19 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |