| Brand: | HTC |
| Model: | ThunderBolt |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 4.3" |
| Resolution: | 480 x 800 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 7 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1400.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8655 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 205 |
| Memory | |
| Ram: | 0.8GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 2.3 Gingerbread, Android 4.0 Ice Cream Sandwich, Android 2.2 Froyo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 14 mm |
| Weight: | 177 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |