| Brand: | HTC |
| Model: | Status |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.6 inches, 20.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 320 pixels, 3:2 ratio (~222 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1250 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 114.4 x 64.6 x 10.7 mm (4.50 x 2.54 x 0.42 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~76 USD |