| Brand: | HTC |
| Model: | Snap |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 528 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| Dimensions: | 116.5 x 61.5 x 12 mm (4.59 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Build: | Trackball |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Brown |
| Usd: | ~108 USD |