| Brand: | HTC |
| Model: | Shift |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 7.0 inches, 139.5 cm2 |
| Resolution: | 800 x 480 pixels (Wide-VGA), 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Intel Stealey 800MHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 80GB |
| Expandable: | SDIO |
| Os: | Microsoft Vista Business and SnapVUE OS |
| Dimensions: | 207 x 129 x 25 mm (8.15 x 5.08 x 0.98 in) |
| Weight: | 800 g (1.76 lb) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted) |
| Usd: | ~227 USD |