| Brand: | HTC |
| Model: | Sensation 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Technology: | S-LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Capacity: | 1520 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 220 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI 3 |
| Dimensions: | 126.1 x 65.4 x 11.3 mm (4.96 x 2.57 x 0.44 in) |
| Weight: | 148 g (5.22 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |