| Brand: | HTC |
| Model: | S310 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 850 |
| Cpu: | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | miniSD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Dimensions: | 108 x 47 x 18.5 mm (4.25 x 1.85 x 0.73 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White, Grey. |
| Usd: | ~140 USD |