| Brand: | HTC |
| Model: | Pure |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.2 inches, 29.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~292 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Cpu: | 528 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Dimensions: | 108 x 53 x 13.7 mm (4.25 x 2.09 x 0.54 in) |
| Weight: | 117.5 g (4.13 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |