| Brand: | HTC |
| Model: | P6500 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 3.5 inches, 37.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~114 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7200 |
| Cpu: | 400 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 130 |
| Expandable: | 2 x SDIO |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| Dimensions: | 137.4 x 72.9 x 20.5 mm (5.41 x 2.87 x 0.81 in) |
| Weight: | 220 g (7.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth: | 2.0 |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted) |
| Colors: | Silver |
| Usd: | ~292 USD |