| Brand: | HTC |
| Model: | P3400 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2007 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1250 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | TI OMAP 850 |
| Cpu: | 200 MHz ARM926EJ-S |
| Expandable: | SD |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 PocketPC |
| Dimensions: | 109 x 58 x 17.6 mm (4.29 x 2.28 x 0.69 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |