| Brand: | HTC |
| Model: | One XC |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@24fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI |
| Dimensions: | 134.8 x 69 x 9.5 mm (5.31 x 2.72 x 0.37 in) |
| Weight: | 138.5 g (4.87 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |