| Brand: | HTC |
| Model: | One X Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Body | |
| Dimensions: | 134.4 x 69.9 x 8.9 mm (5.29 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight: | 135g (4.76 oz) |
| Display | |
| Size: | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pi x els, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Memory | |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | No |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@28ps |
| Selfie Specs: | 1.6 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | Non-removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Type: | Li-Ion |