| Brand: | HTC |
| Model: | One SV |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | Super LCD2 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.6 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean), Sense UI |
| Dimensions: | 128 x 66.9 x 9.2 mm (5.04 x 2.63 x 0.36 in) |
| Weight: | 122 g (4.30 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~216 USD |