| Brand: | HTC |
| Model: | One SC |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | Super LCD2 |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), Sense UI |
| Dimensions: | 128 x 66.9 x 8.9 mm (5.04 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight: | 116 g (4.09 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Orange |
| Usd: | ~238 USD |