| Brand: | HTC |
| Model: | One S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 4.3 inches, 51.0 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Technology: | Super AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8290 |
| Cpu: | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| Gpu: | Adreno 225 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean), Sense UI |
| Dimensions: | 130.9 x 65 x 7.8 mm (5.15 x 2.56 x 0.31 in) |
| Weight: | 119.5 g (4.20 oz) |
| Build: | Micro-Arc Oxidation treatment (aluminum unibody) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |