| Brand: | HTC |
| Model: | One mini 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | Super LCD2 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, 1/3.1", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2110 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), Sense UI |
| Dimensions: | 137.4 x 65 x 10.6 mm (5.41 x 2.56 x 0.42 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gunmetal Gray, Glacial Silver Amber Gold |
| Usd: | ~270 USD |