| Brand: | HTC |
| Model: | One M9 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Dimensions: | 151 x 72 x 9.6 mm (5.94 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight: | 168g (5.93 oz) |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1440 x 2560 pi x els, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection: | To be confirmed |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Main Specs: | 20 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/2.4", 1.2µm, 2.1 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm |
| Selfie Features: | HDR |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Po 2840 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |