| Brand: | HTC |
| Model: | One M8s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Technology: | Super LCD3 |
| Protection: | To be confirmed |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2840 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 405 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5 (Lollipop), Sense UI 7 |
| Dimensions: | 146.4 x 70.6 x 9.6 mm (5.76 x 2.78 x 0.38 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes (market/operator dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |
| Usd: | ~356 USD |