| Brand: | HTC |
| Model: | One M8 Prime |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Technology: | Super LCD3 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 4 MP, 1/3.0", 2µm, AF 4 MP, 1/3.0", 2µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@60fps, 720p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Type: | Li-Po |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), Sense UI |
| Dimensions: | - |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes (market/operator dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out), OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |