| Brand: | HTC |
| Model: | One E9 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Dimensions: | 156.5 x 76.5 x 7.5 mm (6.16 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight: | 150g (5.29 oz) |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1440 x 2560 pi x els, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Main Specs: | 20 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, 27mm (wide) |
| Selfie Features: | HDR |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | Li-Po 2800 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |