| Brand: | HTC |
| Model: | One Dual Sim |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.68 inches, 60.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~471 ppi density) |
| Technology: | Super LCD3 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 4 MP, 1/3.0", 2µm, AF, OIS |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@60fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 2.1 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| Cpu: | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| Gpu: | Adreno 320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5 (Lollipop), Sense UI 5 |
| Dimensions: | 137.8 x 69.3 x 10.4 mm (5.43 x 2.73 x 0.41 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, aptX |
| Nfc: | Yes (Market dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver, Black |
| Usd: | ~324 USD |