| Brand: | HTC |
| Model: | MTeoR |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2006 |
| Size: | 2.2 inches, 34 x 45 mm, 15.0 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1190 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Samsung 2442 300 MHz |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 5.0 Smartphone |
| Dimensions: | 112.4 x 49 x 14.8 mm (4.43 x 1.93 x 0.58 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | Yes |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~194 USD |